Blog copy-net.pl

Najlepszej jakość druk i urządzenia biurowe

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Posted on | Luty 13, 2014 | No Comments

drukarka laserowa

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym różni się drukarka atramentowa od laserowej. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które urządzenie jest lepsze. Wszystko zależy od potrzeb i wymagań osób, które będą z nich korzystać. Drukarka atramentowa lepiej sprawdzi się w warunkach domowych i w małych firmach, laserowa natomiast spełni oczekiwania większych przedsiębiorstw.

Drukarka atramentowa

Dużą zaletą drukarek atramentowych jest ich niska cena. Na tej pozytywnej opinii mogą jednak zaważyć wysokie koszty eksploatacji. Toner za ok. 50 zł starcza na wydrukowanie zaledwie kilkuset stron. Drukarki atramentowe lepiej radzą sobie z drukiem kolorowym, jednak po wydrukowaniu trzeba poczekać, aż tusz wyschnie i nie będzie się rozmazywał. Spowodowane jest to specyfiką technologii druku atramentowego, polegającą na wstrzeliwaniu przez specjalną głowicę drobnych kropelek tuszu.

W nowych modelach drukarek atramentowych stosuje się oddzielne pojemniki z tuszem dla każdego koloru, dzięki czemu nie trzeba wymieniać całego tonera w momencie, gdy skończył się tylko jeden kolor atramentu. W praktyce drukarki atramentowe najlepiej sprawdzają się w warunkach domowych lub w kilkuosobowych firmach, gdzie liczba wydruków w miesiącu nie jest zbyt duża. Ze względu na swoją konstrukcję mechaniczną nie mogą one pracować przy zbyt dużym obciążeniu.

Drukarka laserowa

Drukarki laserowe są droższe od drukarek atramentowych, ale za to są o wiele tańsze w eksploatacji. Najtańsze modele można kupić już za ok. 300 zł, droższe i bardziej zaawansowane kosztują nawet 3-4 tysiące. Bardzo dużą zaletą drukarek laserowych jest wysoka szybkość druku. Są one w stanie wydrukować nawet kilkadziesiąt stron na minutę. Poza tym nie trzeba czekać, aż tusz wyschnie. Laserowy druk jest bardzo trwały i nie rozmywa się. Zapewnia to technika druku polegająca na wprasowaniu tunera na gorąco w papier. Wydruki z drukarek laserowych są odporne na wilgoć i promienie słoneczne.

W dużych firmach, w których liczy się czas  i jakość wydruku, posiadanie drukarek laserowych jest bardzo dużą zaletą. Takie drukarki najlepiej sprawdzają się w przedsiębiorstwach,w których drukuje się więcej niż 20-30 stron dziennie.

Comments

Leave a Reply