Blog copy-net.pl

Najlepszej jakość druk i urządzenia biurowe

To musi mieć każda drukarka!

Posted on | Sierpień 29, 2014 | No Comments

Drukarka, kserokopiarka czy urządzenie wielofunkcyjne? To pytanie zadaje sobie szef każdej firmy, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Idealny sprzęt drukujący i kopiujący jest odwiecznym tematem rzeką. Nawet w czasach, kiedy tyle mówi się o ekologii czy oszczędnościach nadal mamy problemy z wyborem odpowiedniego sprzętu do firmy. 

W tym artykule pominiemy podstawowe kwestie takie jak atrament czy laser. Nie będziemy się też zajmowali maksymalną wielkością wydruków czy skanowania. Odpowiedzi na tego rodzaju pytania nie stanowią większego problemu podczas wyboru odpowiedniego urządzenia do drukowania. Co w takim razie ma znaczący wpływ?

Rozdzielczość druku oraz skanowania

Rozdzielczość jest bardzo ważną funkcją, która może zaważyć na wyborze odpowiedniej drukarki do firmy. Zakładając, że w dzisiejszych czasach większość drukarek atramentowych czy laserowych posiada rozdzielczość 600×600 dpi, nie musimy martwić się jakością wydruku.

urządzenie wielofunkcyjneKopiowanie z dokładnością 600 dpi także jest wystarczające. To nawet za dużo, ponieważ zwykle w tym celu wystarczy 300 dpi. Czy potrzebna nam większa rozdzielczość? Trzeba się zastanowić, czy skanujemy oryginalne dokumenty o niewielkich rozmiarach, a potem drukujemy je w większych formatach. Jeśli tak, lepiej zdecydować się na urządzenie wielofunkcyjne, które posiada wbudowany skaner.

Tego rodzaju „kombajny” posiadają wbudowany skaner o rozdzielczości 1200×1200. Przy urządzeniach wielofunkcyjnych zwróć uwagę na modele umożliwiające skanowanie dokumentów z automatycznym konwertowaniem ich do formatu PDF i możliwością zapisu na pendrive.

Szybkość drukowania

Jeśli prowadzisz małą firmę, nie przejmuj się tym parametrem. W niewielkim biurze wystarczy sprzęt drukujący najmniej 20 stron na minutę. Musisz jednak wiedzieć, że w dzisiejszych czasach drukarki atramentowe dorównują w szybkości drukarkom laserowym. Trzeba też pamiętać, że drukarka atramentowa znacznie lepiej drukuje zdjęcia i bardziej szczegółowe grafiki. Ale jak wspomniałam wcześniej, nie ma to mniejszego znaczenia przy niewielkim zużyciu.

Miesięczne obciążenie drukarki

I tu dochodzimy do momentu, który jest znacznie bardziej istotny. Nominale miesięczne obciążenie drukarki to nic innego, jak informacja o tym, czy zastosowana w urządzeniu mechanika wytrzyma bezawaryjnie konkretne obciążenie przez długi czas użytkowania. Oszacujmy więc, ile dziennie lub miesięcznie drukujemy stron. Kilkadziesiąt kartek nie powinno stanowić problemu.

fot. flickr/philliecasablanca/

fot. flickr/philliecasablanca/

Jeśli planujemy drukowanie w dużych ilościach, parametr nominalnego obciążenia miesięcznego jest bardzo ważny. W tym wypadku lepiej postawić na urządzenie z obciążeniem większym niż 2000 stron/miesiąc.

Koszty druku

Jeden z ważniejszych parametrów, na które trzeba zwracać uwagę. Nie bój się o to zapytać sprzedawcy. Sprawdź opcję zarówno przy wydruku drukarką atramentową oraz drukarką laserową. Dobierając drukarkę, należy obliczyć całkowity koszt użytkowania dla wartości 10, 20, 30, 50 tys.

Na tej podstawie najłatwiej będzie Ci wybrać najekonomiczniejsze urządzenie. Spore oszczędności na samym papierze zyskamy, mając do dyspozycji drukarkę z możliwością wykonywania automatycznego druku dwustronnego (dupleks).


Jeśli nadal nie wiesz, jaka drukarka będzie najbardziej odpowiednia dla Twojej firmy, skontaktuj się z namiBez problemu doradzimy Ci w wyborze najlepszego urządzenia biurowego :)

Comments

Leave a Reply